Czyszczenie niekorzystnych informacji z BIK?

Jak to działa?

  • 23 lutego 2022
  • Patrycja

Zdjęcie: Materiały promocyjne partnerów

Osoby, które posiadają negatywną historię kredytową, często zastanawiaj się, w jaki sposób mogą usunąć niekorzystne informacje na temat swoich kredytowych poczynań. Na polskim rynku pojawiły się również firmy, które obiecują usunięcie niewygodnych danych z systemu Biura Informacji Kredytowej. Czy jest to możliwe? I w jakich przypadkach faktycznie nasze dane mogą być usunięte? Wyjaśnimy w poniższym artykule.

Czym jest BIK i jakie informacje gromadzi?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku w celu gromadzenia i przechowywania informacji na temat historii kredytowej klientów banków i firm pożyczkowych. Utworzone zostało w porozumieniu banków działających w naszym kraju wraz ze Związkiem Banków Polskich. O każdej osobie fizycznej i podmiocie gospodarczym, któremu udzielona została pożyczka lub kredyt gromadzi się informacje dotyczące ilości zaciągniętych zobowiązań finansowych, wysokości pożyczek i kredytów i oczywiście na temat regularności spłacania zadłużenia. Informacje na nasz temat udostępniane są nie tylko firmom pożyczkowym i bankom ale również ubezpieczalniom, firmom zajmującym się udzielaniem leasingów, czy nawet firmom z sektora telekomunikacyjnego.


Czym jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat wszystkich naszych aktualnie spłacanych kredytów oraz tych, które już spłaciliśmy. Jest to tzw. historia kredytowa, gromadzona, w celu oszacowania ryzyka związanego z możliwością udzielenia nam kolejnego kredytu lub pożyczki pozabankowej. Raport może być zatem potrzebny niemal w każdej sytuacji, w której jakaś instytucja musi nam zaufać, pożyczając nam pieniądze lub inny wartościowy przedmiot np. samochód lub gdy chcemy skorzystać z zakupów ratalnych mebli, smartfonu, czy sprzętów RTV i AGD.

Co zrobić gdy nasza historia kredytowa jest niekorzystna?

W pierwszej kolejności jeśli wiemy, że nie spłaciliśmy jakiegoś zobowiązania terminowo, to warto samodzielnie zarejestrować się na stronie internetowej BIK.pl i w cenie 39 zł i sprawdzić, co o naszej historii kredytowej mówi wygenerowany raport. Jeśli jakieś zobowiązanie zostało spłacone – terminowo lub nie, informacje na ten temat mogą być przechowywane bezterminowo, chyba że wystosujemy wniosek o jego usunięcie, które może nastąpić dopiero po 5 latach od spłaty omawianego zadłużenia. Jeśli dług został spłacony w odpowiednim czasie będzie to pozytywnie wpływało na naszą historię kredytową. W przypadku występujących opóźnień nasza historia kredytowa będzie negatywna. Jedyne co możemy zrobić w takim przypadku, to odczekać do momentu przedawnienia i wygenerować wniosek o usunięcie zadłużenia z historii kredytowej. Jeśli jednak zależy nam na pożyczce lub kredycie, to warto wiedzieć, że nie każda instytucja finansowa sprawdza historię w BIK potencjalnego klienta.

Czy warto korzystać z firm które „kasują” historię w BIK?

Wszystkie działania jakie może wykonać firma zajmująca się czyszczeniem historii w BIK, możemy wykonać samodzielnie. Firmy zajmujące się tego typu działalnością, nie mają żadnych uprawnień ponad te, które mamy również my. Dlatego, zlecanie tego typu działań jest bezcelowe i przy okazji dość kosztowne.
Ocena artykułu:


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze