W jakie projekty domów inwestuje się najczęściej w Otwocku?

Sprawdź!

  • 19 stycznia 2022
  • Patrycja

Zdjęcie: Materiały partnerów

Otwock to stosunkowo niewielka miejscowość należąca do aglomeracji warszawskiej – ze względu na niższe niż w stolicy ceny wiele osób decyduje się na budowę domu właśnie tutaj. Jakie projekty zyskały największą popularność?

Domy parterowe królują

Podobnie jak w przypadku innych miejsc w Polsce, wśród najchętniej wykorzystywanych projektów w Otwocku znajdują się głównie domy parterowe z poddaszem użytkowym. To rozwiązanie, które pozwala cieszyć się wysokim poziomem prywatności oraz bezpieczeństwa, a także bezproblemowym dostępem do własnego ogrodu lub podwórka. Dodatkowa przestrzeń na poddaszu umożliwia z kolei efektywne wykorzystanie jak największej części powierzchni działki. Pewną popularnością cieszą się również domy szeregowe i „bliźniaki”, które są świetnym sposobem, by utrzymać bliski kontakt z krewnymi.

Zalety domów parterowych

Tego typu budynki oferują wyjątkowo mocne poczucie bezpieczeństwa. Rodzice nie muszą martwić się wyrządzeniem sobie krzywdy przez dzieci – mogą mieć je cały czas na widoku, a w przypadku konstrukcji bez strychu nie ma ryzyka związanego z upadkiem na schodach. Dom parterowy to też świetna opcja dla osób, które planują się w nim zestarzeć. Gdy zdrowie zacznie utrudniać korzystanie ze schodów, nie odczujemy tak bardzo skutków tego problemu. Kolejną zaletą jest możliwość podziwiania ogrodu znajdującego się na tym samym poziomie, co reszta domu – miłośnicy zieleni docenią zwłaszcza projekty z dużymi oknami.

dom1


O czym należy pamiętać w przypadku domu parterowego?

Decydując się na dom parterowy, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że taka konstrukcja może wykorzystać sporą część działki. Jeśli zatem dysponujemy niewielkim kawałkiem ziemi, przygotowanie atrakcyjnego ogrodu może stanowić pewien problem, choć dostęp do nawet małego ogródka będzie bardzo wygodny w przypadku takiego budynku. Budując dom parterowy, należy też liczyć się ze stosunkowo sporymi kosztami budowy dachu, ponieważ ma on zwykle dużą powierzchnię. Domy parterowe są natomiast bardziej przytulne niż konstrukcje z dwiema lub więcej kondygnacjami i zdecydowanie sprzyjają kontaktom w rodzinie. Warto także wiedzieć, gdzie znaleźć najlepsze projekty na domy parterowe – domoweklimaty.pl to portal z bogatym zbiorem ciekawych planów, wśród których nawet najbardziej wymagający inwestorzy znajdą coś dla siebie.

dom2

Wielkość działki a budowa domu parterowego

Ceny działek wzrastają z roku na rok – w efekcie wiele osób decyduje się na zakup mniejszego terenu. W takiej sytuacji niekiedy lepiej sprawdzi się dom piętrowy, jednak warto zwrócić uwagę na rozwiązania takie jak poddasze użytkowe, które pozwoli skutecznie zwiększyć dostępną przestrzeń. Przy wyborze odpowiedniego projektu należy przeanalizować również kwestie związane z rozplanowaniem pokojów – jednym z istotnych czynników jest nasłonecznienie pomieszczeń. Pokój dzienny powinien być jasno oświetlony, z kolei sypialnia może znaleźć się w części domu mniej wyeksponowanej na słońce. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Projekt domu z wejściem od południa a usytuowanie pomieszczeń”.

dom3

Nie tylko dom parterowy – jakie jeszcze rozwiązania są warte uwagi?

Choć dom parterowy ma pewne niewątpliwe zalety, jest to tylko jedna z wielu dostępnych opcji. Alternatywą jest dom piętrowy – takie rozwiązanie zapewnia nieco więcej prywatności, a także pozwala świetnie wykorzystać małą działkę. Coraz więcej osób decyduje się także na domy szeregowe lub zabudowę bliźniaczą; w tym przypadku poziom prywatności nie jest aż tak wysoki, jednak koszt budowy może być znacznie niższy.
Ocena artykułu:


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze